Paradigma verbal

Esti paradigma ye abondo compactu, sí q’ansí a inda ye a admittir pequenhæs variaçones & flexibilidá.

No que respeita a læs desinenciæs, sigen-se læs lhatinæs & næs segundæs personæs de l plural sigen-se læs mirandesæs.

Observaçon: Stremæn-se dous connectivos (subiunctivos):

Presente indicativu 1ªFha(b)lar 2ªComer 2ªPartir Pron. Vese
You fha(b)lo como parto ve(y)o-me
Tu fha(b)læs comes partes ves-te
Elha El(hi) fha(b)la come parte ve-se
Nós (outros) fha(b)lamus comemus partimus vémunos
Vós (outros) fha(b)lahes comehes partihes vehes-vos
Elhos Elhes fha(b)læn comen parten ven-se
Imperfeito indicativu 1ªFha(b)lar 2ªComer 2ªPartir Vese
You fha(b)laba comíæ partíæ víæ-me
Tu fha(b)labæs comíæs partíæs víæs-te
El(hi) Elha fha(b)laba comíæ partíæ víæ-se
Nós (outros) fha(b)lábæmus comíæmus partíæmus víæmunos
Vós (outros) fha(b)labæhes comíæhes partíæhes viæhes-vos
Elhos Elhes fha(b)labæn comíæn partíæn víæn-se
Perfeito indicativu 1ªFha(b)lar 2ªComer 2ªPartir Vese
You fha(b)lei comí partí vi-me
Tu fha(b)læsti comîsti partîsti vîsti-te
El(hi) Elha fha(b)lou comîu partîu vîu-se
Nós (outros) fha(b)læmus comîmus partiemus vîmunos
Vós (outros) fha(b)læstis comîstis partîstis vîstis-vos
Elhos Elhes fha(b)larun comierun partierun vierun-se
Plusperfeito indicativu 1ªFha(b)lar Comer 2ªPartir Vese
You fha(b)laræ comieræ partieræ vieræ-me
Tu fha(b)laræs comieræs partieræs vieræs-te
El(hi) Elha fha(b)laræ comieræ partieræ vieræ-se
Nós (outros) fha(b)laræmus comieræmus partieræmus vieræmunos
Vós (outros) fha(b)láræhes comieræhes partieræhes vieræhes-vos
Elhos Elhes fha(b)laræn comieræn partieræn vieræn-se
Futuro potencial 1ªFha(b)lar 2ªComer 2ªPartir Vese
You fha(b)larei comerei partirei verei-me
Tu fha(b)laras comeras partiras veras-te
El(hi) Elha fha(b)lará comerá partirá verá-se
Nós (outros) fha(b)laremus comeremus partiremus verémunos
Vós (outros) fha(b)larehes comerehes partirehes verehes-vos
Elhos Elhes fha(b)laran comeran partiran veran-se
Condicional potencial 1ªFha(b)lar 2ªComer 2ªPartir Vese
You fha(b)laríæ comeríæ partiríæ vería-me
Tu fha(b)laríæs comeríæs partiríæs veríæs-te
El(hi) Elha fha(b)laríæ comeríæ partiríæ veríæ-se
Nós (outros) fha(b)laríæmus comeríæmus partiríæmus veríæmunos
Vós (outros) fha(b)laríæhes comeríæhes partiríæhes veríæhes-vos
Elhos Elhes fha(b)laríæn comeríæn partiríæn veríæn-se
Connectivu I 1ªFha(b)lar 2ªComer 2ªPartir Vese
You fha(b)le coma parta ve(y)a-me
Tu fha(b)les comas partas ve(y)as-te
El(hi) Elha fha(b)le coma parta ve(y)a-se
Nós (outros) fha(b)lémus comamus partamus ve(y)ámunos
Vós (outros) fha(b)lehes comahes partahes ve(y)ahes-vos
Elhos Elhes fhá(b)len coman partan ve(y)an-se
Connectivu II 1ªFhalar 2ªComer 2ªPartir Vese
You fha(b)lare comier partier vier-me
Tu fha(b)lares comieres partieres vieres-te
El(hi) Elha fha(b)lare comier partier vier-se
Nós (outros) fha(b)láremus comieremus partieremus vieremunos
Vós (outros) fha(b)larehes comierehes partierehes vierehes-vos
Elhos Elhes fha(b)laren comieren partieren vieren-se
Imperativu 1ªFha(b)lar 2ªComer 2ªPartir Vese
Tu fha(b)la comi parti ve-te
Vós fha(b)lai coméi partide véi-vos
Nós vamus fha(b)lar vamus comer vamus partir vamus vevos
Tu nun nun fha(b)les nun comas nun partas nun te veas
Vós nun nun fha(b)lar nun comer nun partir nun vos ver
  1ªFha(b)lar 2ªComer 2ªPartir Vese
Infinitivu fha(b)lar(e) comer(e) partir(e) vese
Gërundio fha(b)lando comiendo partiendo viendo-se
Participios fha(b)lante / s fha(b)lada, fha(b)ladæs

 

fha(b)la(d)u  fha(b)laho / s

comiente / s comida, comidæs

 

comidu  comido / s

partiente / s partida, partidæs

 

partidu partido / s

 
Presente indicativu Ser Star Haber Tener
You sou stou hei tengo
Tu yes / sos stas has tienes
El(hi) Elha Elho ye / yia sta ha tien
Nós (outros) somus stamus hemus tenemus
Vós (outros) sos / sodes stahes habehes tenehes
Elhos Elhes son stan han tienen
Imperfeito indicativu
Ser Star Haber Tener
You yera staba habíæ teníæ
Tu yeræs stabæs habíæs teníæs
El(hi) Elha Elho yera staba habíæ teníæ
Nós (outros) yéræmus stábæmus habíæmus teníæmus
Vós (outros) yéræhes stábæhes habíæhes teníæhes
Elhos Elhes yeræn stabæn habíæn teníæn
Perfeito indicativu
Ser Star Haber Tener
You fhui stuvi houbi tuvi
Tu fhuisti stuvîsti houbîsti tuvîsti
El(hi) Elha Elho fhoi / fhui stuvo houbo tuvo
Nós (outros) fhuimus stuvîmus houbîmus tuvîmus
Vós (outros) fhuistis stuvîstis houbîstis tuvîstis
Elhos Elhes fhuerun stuvierun houbierun tuvierun
Plusperfeito indicativu
Ser Star Haber Tener
You fhuerv stuvieræ houbieræ tuvieræ
Tu fhueræs stuvieræs houbieræs tuvieræs
El(hi) Elha Elho fhueræ stuvieræ houbieræ tuvieræ
Nós (outros) fhueræmus stuvieræmus houbieræmus tuvieræmus
Vós (outros) fhueræhes stuvieræhes houbieræhes tuvieræhes
Elhos Elhes fhueræn stuvieræn houbieræn tuvieræn
Futuro potencial Ser Star Haber Tener
You serei starei habrei tenrei
Tu seras staras habras tenras
El(hi) Elha Elho será stará habrá tenrá
Nós (outros) seremus staremus habremus tenremus
Vós (outros) serehes starehes habrehes tenrehes
Elhos Elhes seran staran habran tenran
Condicional potencial Ser Star Haber Tener
You seríæ staríæ habríæ tenríæ
Tu seríæs staríæs habríæs tenríæs
El(hi) Elha Elho seríæ staríæ habríæ tenríæ
Nós (outros) seríæmus staríæmus habríæmus tenríæmus
Vós (outros) seríæhes staríæhes habríæhes tenríæhes
Elhos Elhes seríæn staríæn partiríæn tenríæn
Connectivu I Ser Star Haber Tener
You se(y)a ste(y)a haiga / habia tenga
Tu se(y)as ste(y)as haigas / habias tengas
El(hi) Elha Elho se(y)a ste(y)a haiga / habia tenga
Nós (outros) se(y)amus ste(y)amus haigamus / hábiamus tengamus
Vós (outros) se(y)ahes ste(y)ahes haigahes  / hábiahes tengahes
Elhos Elhes se(y)an ste(y)an haigan / hábian tengan
Connectivu II Ser Star Haber Tener
You fhuer stuvier houbier tuvier
Tu fhueres stuvieres houbieres tuvieres
El(hi) Elha Elho fhuer stuvier houbier tuvier
Nós (outros) fhuéremus stuvieremus houbieremus tuvieremus
Vós (outros) fhuerehes stuvierehes houbierehes tuvierehes
Elhos Elhes fhueren stuvieren houbieren tuvieren
Imperativu Ser Star Tener
Tu sei sta-te ten
Vós séi stai tenéi
Nós vamus ser vamus star vamus tener
Tu nun nun se(y)as nun ste(y)as nun tengas
Vós nun nun ser nun star nun tener
  Ser Star Haber Tener
Infinitivu ser(e) star(e) haber(e) tener(e)
Gërundio siendo stando habiendo teniendo
Participios sido staho habida, habidæs habido / s habidu tenida, tenidæs tenido / s  tenidu
Presente indicativu
Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhaigo trahigo quiero pongo
Tu fhaes trahes quieres pones
El(hi) Elha fhai trahi quier pon
Nós (outros) fha(z)emus trahemus queremus ponemus
Vós (outros) fha(z)ehes trahehes querehes ponehes
Elhos Elhes fhaen trahen quieren ponen
Imperfeito indicativu
Fha(z)er Traher Querer Poner
You fha(z)íæ trahíæ quería ponía
Tu fha(z)íæs trahíæs queríæs poníæs
El(hi) Elha fha(z)íæ trahíæ queríæ poníæ
Nós (outros) fha(z)íæmus trahíæmus queríæmus poníæmus
Vós (outros) fha(z)íæhes trahíæhes queríæhes poníæhes
Elhos Elhes fha(z)íæn trahíæn queríæn poníæn
Perfeito indicativu
Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhixz(i) trouxi quixhi punxi
Tu fhexzîsti trouxîsti quexhîsti ponxîsti
El(hi) Elha fhixzo trouxo quixho punxo
Nós (outros) fhexzîmus trouxîmus quexhîmus ponxîmus
Vós (outros) fhexzîstis trouxîstis quexhîstis ponxîstis
Elhos Elhes fhexzierun trouxierun quixhierun ponxierun
Plusperfeito indicativu
Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhexzieræ trouxeræ quexhieræ ponxieræ
Tu fhexzieræs trouxeræs quexhieræs ponxieræs
El(hi) Elha fhexzieræ trouxeræ quexhieræ ponxieræ
Nós (outros) fhexzieræmus trouxieræmus quexhieræmus ponxieræmus
Vós (outros) fhexzieræhes trouxieræhes quexhieræhes ponxieræhes
Elhos Elhes fhezieræn trouxeræn quexhieræn ponxieræn
Futuro potencial Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhairei traherei querei ponrei
Tu fhairas traheras queras ponras
El(hi) Elha fhairá traherá querá ponrá
Nós (outros) fhairemus traheremus queremus ponremus
Vós (outros) fhairehes traherehes querehes ponrehes
Elhos Elhes fhairan traheran queran ponran
Condicional potencial Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhairíæ traheríæ queríæ ponríæ
Tu fhairíæs traheríæs queríæs ponríæs
El(hi) Elha fhairíæ traheríæ queríæ ponríæ
Nós (outros) fhairíæmus traheríæmus queríæmus ponríæmus
Vós (outros) fhairíæhes traheríæhes queríæhes ponríæhes
Elhos Elhes fhairíæn traheríæn queríæn ponríæn
Connectivu I Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhaiga trahiga quierga ponga
Tu fhaigas trahigas quiergas pongas
El(hi) Elha fhaiga trahiga quierga ponga
Nós (outros) fhaigamus trahigamus quergamus pongamus
Vós (outros) fhaigahes trahigahes quergahes pongahes
Elhos Elhes fhaigan trahigan quiergan pongan
Connectivu II Fha(z)er Traher Querer Poner
You fhexzier trouxier quexhier ponxier
Tu fhexzieres trouxieres quexhieres ponxieres
El(hi) Elha fhexzier trouxier quexhier ponxier
Nós (outros) fhexzieremus trouxieremus quexhieremus ponxieremus
Vós (outros) fhexzierehes trouxierehes quexhierehes ponxierehes
Elhos Elhes fhexzieren trouxieren quexhieren ponxieren
Imperativu Fha(z)er Traher Querer Poner
Tu fhai trahi quier pon
Vós fha(z)éi trahéi queréi ponéi
Nós vamus fha(z)er vamus traher vamus querer vamus poner
Tu nun nun fhaigas nun trahigas nun quieras nun pongas
Vós nun nun fha(z)er nun comer nun querer nun poner
  Fha(z)er Traher Querer Poner
Infinitivu fha(z)er(e) traher(e) querer(e) poner(e)
Gërundio fhaziendo trahiendo queriendo poniendo
Participios fheitha   fheithæs   fheitho / s fheithu trahida  trahidæs  trahido / s trahidu querida queridæs querido /s queridu puœsta   puœstæs  puœsto / s puœstu

N esti color son læs fhormæs que se consideræn por strema’ læs flexiones verbales in 1ª & 2ª, siendo los infinitivos n -er & -ir instables & delhæs vezes intercambiables.

Observaçon: stremæn-se dous connectivos (subiunctivos):

  • Connectivu I > mayormente subordinadæs cun QUE+… , QUANDO+… noçon de contextu presente.
  • Connectivu II > principalmente subordinadæs cun SI+… , CUMO SI+… noçon de contextos pretéritos ou futuros.
Descarga de schema de modos, tiempos, fhormæs simples & períphrases:

Dexa un retruque

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Camudar )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Camudar )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Camudar )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.